Ndërlidhjet

TRIPOLI/SOFJE


Burimet bullgare njoftojnë se gjashtë punonjës mjekësorë bullgarë janë dënuar me vdekje nën akuzat se në mënyrë të qëllimshme kanë infektuar qindra fëmijë libianë me virusin HIV, që shkakton sëmundjen e SIDA-s.
Qeveria e Bullgarisë ka dënuar këtë vendim dhe ka kërkuar që të njëjtën gjë të bëjnë edhe institucionet ndërkombëtare. Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësimin e vet lidhur me këtë dënim.
XS
SM
MD
LG