Ndërlidhjet

BAGDAD


Sulmues të panjohur kanë vrarë guvernatorin e qytetit të Mosulit Osama Kashmoula dhe dy rojet e tij, derisa po udhëtonin me konvoj drejt Bagdadit.
Të paktën 11 irakianë janë vrarë dhe 40 janë plagosur pas shpërthimit të një autobombe në Bagdad.
Kryeministri irakian Iyad Allawi ka thënë se sulmi është bërë në shenjë hakmarrje ndaj aksioneve të qeverisë irakiane kundër militantëve dhe terroristëve të dyshuar.
Ndëkohë, parlamenti bullgar ka rikonfirmuar përkushtimin për mbajtjen e trupave në Irak, një ditë pasi që një grup militant ekzekutoi një peng bullgar.
Ndërkaq, Filipinet, një shtetas i së cilës po mbahet ende peng, ka filluar të tërheq trupat nga Iraku, një muaj para afatit për tërheqje.
XS
SM
MD
LG