Ndërlidhjet

JERUSALEM


Shkëmbime zjarri ka pasur sot mes ushtarëve izraelitë dhe guerrilëve të lëvizjes Hezbullah. Burimet nga të dyja palët sjellin informacione kundërthënëse lidhur me fillimin e luftimeve. Incidentet e sotme pasojnë vrasjen e djeshme në Bejrut të një drejtuesi të lartë të kësaj lëvizje.
Lëvizja Hezbullah luajti një rol kyc në marrëveshjen e arritur në vitin 2000 për tërheqjen e Izraelit nga jugu i Libanit.
XS
SM
MD
LG