Ndërlidhjet

NAXHAF


Forcat amerikane dhe militantët besnik të klerikut radikal Moktada Al Sadr janë përleshur sot në Naxhaf për të tretën ditë rradhazi.
Ushtria amerikane ka bërë të ditur se deri më tash ka vrarë më shumë se 300 shiitë myslimanë irakianë. Ndërkohë që militantët irakian e kanë mohuar këtë shifër. Gjatë luftimeve të fundit, në Naxhaf janë vrarë dy marinsa amerikan. Dhuna e fundit në Irak fillojë pas nisjes së udhëheqësit shpirtëror të muslimanëve shiit, Ajatollah Al Sistani në Londër, ku do të kryejë një trajtim mjekësorë.
XS
SM
MD
LG