Ndërlidhjet

MINSK


Rreth 1 mijë persona kanë protestuar ndaj rezultateve të referendumit dhe zgjedhjeve parlamentare në Bjellorusi, por shumë prej tyre janë arrestuar nga policia. Presidenti aktual, Aleksander Llukashenko, ka fituar referendumin që i hap rrugën kandidmit për një mandat të tretë.
Së bashku me votimet për referendumin janë zhvilluar dhe ato parlamentare, ku anëtarët e opozitës nuk kanë mundur të fitojnë asnjë vend në parlamentin prej 110 deputetësh. Bashkësia ndërkombëtare i ka cilësuar zgjehdjet si jahstë standardeve demokratike.
XS
SM
MD
LG