Ndërlidhjet

ROMË


Kryeministri irakian Iyad Allawi ka takuar ndaras në Romë kryeministrin italian Sivlio Berluskonin dhe Papa Gjon Palin e Dytë.
Berluskoni tha pas takimit, se do të vazhdojë t'i mbajë 3000 trupat e tij në Irak për aq sa jetë e nevojshme, ndërkaq Allawi kërkoi edhe nga shtete tjera sic i ka quajtur 'spektatore' të ndhmojnë rindërtimin e Irakut. Bashkimi Evropian i është zotuar sot Irakut se do ti japë 21 milionë dollarë për zgjedhjet e janarit. Ndërkohë, grupi humanitar Mjekët pa Kufij njoftoi se do t'i ndërprejë aktivitetet në Irak për shkak të rrezikut ekstrem për punëtorët e vet.
XS
SM
MD
LG