Ndërlidhjet

BRUKSEL


Sekretari amerikan i shtetit Colin Powell sot u bëri thirrje fuqive evropiane t'i lënë pas vetes dallimet me Uashingtonin lidhur me Irakun, dhe t'i përmirësojnë lidhjet transatlantike.
"E dij se disa nga vendimet kyçe të presidentit George Bush në katër vitet e kaluara ishin kundërthënëse në Evropë, sidomos vendimet rreth Irakut. Çfarë do qofshin dallimet tona rreth së kaluarës dhe rreth Irakut, tani duhet të shohim përpara", deklaroi sekretari amerikan i shtetit para takimit të NATO-s në Bruksel.
Powell shtoi se të dyja palët duhet të rimobilizohen për t'u përballur me sfidat e reja globale, përfshirë promovimin e demokracisë.
XS
SM
MD
LG