Ndërlidhjet

MOSKË


Të mbijetuarit e krizës së pengjeve në Moskë të muajit tetor dhe familjarët e të vdekurve kërkojnë rreth 60 milionë dollarë kompenzim në një proces gjyqësor të ngritur kundër qeverisë së qytetit.
Mbi 120 njerës vdiqën kur autoritetet ruse ndërhynë në teatrin e Moskë ku separatistët çeçenë mbanin qindra pengje. Pengjet vdiqën nga efektet e
e një gazi që përdorën trupat ruse për mposhtjen e rrëmbyesve.
XS
SM
MD
LG