Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraeli sot ndërmarri sulme ajrore dhe artilerike në jug të Libanit në përgjigje të një sulmi raketor nga guerrilët shitë të Hezbollahurt me baza në Liban, por nuk pati viktima në asnjërin sulm.
Gjithashtu sot trupat izraelite filluan të shkatërrojnë dyqynet në një fshat palestinez në Bregun perëndimorë, duke thënë se ishin dërtuar pa lejë, por kyretari i fshatit akuzoi trupat se kanë ndërmarrë luftë ekonomike kundër palestinezëve.
Ndërkaq Gjykata supreme izraelite ka gjykuar se ushtarakët izraelitë mundë t,i përdorin palestinezët si “mburojë të gjallë” atëherë kur e shohin të nevojëshme.
XS
SM
MD
LG