Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Iraku do të lejojë inspektorët e armëve të përdorin aeroplanët e kontrollit U-2 dhe do të miratojë legjistlacionin që cilëson si të paligjshme përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë. Kështu kanë bërë të ditur burimet zyrtare irakene.
Përdorimi i aeroplanëve vëzhgues ishte një nga pikat më problematike të bashkëpunimit të deritashëm të Bagdatit me inspektorët.
Ndërkaq, përmes një deklarate, Shtëpia e Bardhë ka thënë se pranimi i Bagdatit për të lejuar aeroplanët vëzhgues “nuk do të thotë asgjë” lidhur me carmatimin e Irakut.
XS
SM
MD
LG