Ndërlidhjet

ATHINË


Greqia, kryesuese e radhës e Bashkimit Evropian, thotë se Unioni do të fundoset në "krizë të thellë" nëse dështon të arrijë një qëndrim të përbashkët lidhur me Irakun gjatë samitit emergjent të kësaj jave.
Kriza irakiene i ka komplikuar aspiratat e Bashkimit Evropian për farkimin e politikës së përbashkët të jashtme dhe të sigurisë.
Greqia shpreson se samiti në Bruksel ditën e hënë do të ndihmojë për tejkalimin e diferencave lidhur me Irakun.
XS
SM
MD
LG