Ndërlidhjet

BAGDAD


Gjenerali amerikan , Tommy Franks, komandant i forcave të koalicionit gjatë luftës në Irak, ka urdhëruar sot shpërndarjen e parisë Baath të Saddam Husseinit.
Në një komunikatë, Franks ka thënë se liria e shprehjes-përfshirë edhe ate politike, do të sigurohen nga koalicioni.
Heqja e anëtarëve të partisë Baath nga pushteti ka qenë prioritet kryesor i planifikuesve ushtarak amerikan para dhe gjatë luftës.
Bartia Baath sundonte në mënyrë totalitare shoqërinë irakiane që kur kishte marrë pushtetin në vitin 1968, dersia forcat e Shteteve të Bashkuara e morën Bagadin muajin e kaluar.
XS
SM
MD
LG