Ndërlidhjet

BAGDAD


Administratori i ri civil amerikan i Irakut, Paul Bremer, arriti sot në Basra që të marrë postin më të lartë të administratës së prirë nga Shtetet e Bashkuara në Irak.
''Forcat e koalicionit nuk erdhën që të kolonizojnë Irakun, por ne erdhëm që të përmbysim një regjim despotik dhe këte e bëmë. Tash puna jonë është të ndihmojmë popullin irakian të marrë kontrollin mbi fatin e vetë, të ndihmojmë shoqërinë irakiane të rindërtohet në baza të lirive individuale, respektit për rendin ligjor, dhe respektit për njëri –tjetrin'' , ka thënë kryeadministratori i ri amerikan, Paull Bremer
Presidenti Georeg Bush kishte kërkuar javën e kaluar nga Bremer, një diplomat kariere dhe ekspert për kundërterrorizëm, që të udhëheqë Zyrën për Rindërtim dhe Mbështetje Humanitare në Bagdad.
XS
SM
MD
LG