Ndërlidhjet

BAGDAT


Sulmues të panjohur kanë goditur mbi trupat amerikane në tre incidente të ndara gjatë ditës.
6 ushtarë amerikanë janë plagosur në një nga sulmet, në të dytin janë lënduar tre dhe dyshohet se një civil irakian ka humbur jetën. Në sulmin e tretë janë dëmtuar vetëm dy automjete ushtarake.
Presidenti Bush ka kërkuar kapjen dhe shkatërrimin e të gjithë militantëve irakianë, që godasin trupat amerikane.
Ndërsa ministri i jashtëm britanik, Jack Straw, ka thënë se situata e sigurisë është përmirësuar në Irak gjatë dy muajve të fundit, por ka ende punë për të bërë.
XS
SM
MD
LG