Ndërlidhjet

JERUSALEM


Zyrtarët izraelitë dhe palestinezë takohen nesër që të përcaktojnë orarin e tërheqies së trupave izraelite nga qytetet Xheriko dhe Kalkila në Bregun perëndimorë, kurse më vonë edhe nga Tulkaremi dhe Ramallahu.
Mirëpo tërheqia varet nga një plan që duhet t'a paraqesin palestinezët për parandalimin e militantëve që të sulmojnë Izraelin.
Plani ndërkombëtarë për arritjen e paqës në Lindjen e Mesme kërkon që Izraeli t'i tërheqë forcat në pozicionet e para shpërthimit të Intifadës palestineze, në shtator të vitit 2000.
XS
SM
MD
LG