Ndërlidhjet

KIEV


Papa Gjon Pali i Dytë arriti në vizitë pesditëshe në Ukrainë si titullar i par i Kishës Romane Katolike që viizton këtë vend të dominuar nga besimtarë Orthodoks.Vatikani e ka cilësuar vizitën si mision paqe dhe pajtimi ,për tejkalimin e Shizmës që ka ndarë degët kryesore të Krishtërimit për më shumse 1000 vjetë.
Kisha Orthodokse Ruse dhe ajo simotër Ukrainase kanë protestuar vizitën e Papës duke e akuzuar Kishën Romano Katolike për aktivitete misionare agresive në mesin e Orthodoksis.
XS
SM
MD
LG