Ndërlidhjet

BEOGRAD


Shefi i diplomacisë jugosllave, Goran Svilanoviq thotë se mos nxjerrja e ligjit për bashkëpunim me Tribunalin ndërkombëtar nuk do të pamundësojë bashkëpunimin dhe nuk do të pengojë që të akuzuarit për krime lufte, të gjykohen në Hagë.
Svilanoviq i ka bër këto komente gjatë takimit me përfaqësuesin e lartë në Bosnjë Hercegovinë, Wolfgang Petritsch, i cili arriti në Beograd për bisedime lidhur me implementimin e Marëveshjes paqësore të Dejtonit.
Petritsch ka thënë se të akuzuarit për krime lufte duhet të dalin para drejtësisë, sepse “kjo është me rëndësi për stabilitein në Bosnjë e Hercegovinë dhe mbarë rajonin”.
XS
SM
MD
LG