Ndërlidhjet

NJU DELHI


Zyrtarët e Indisë njoftojnë se mund të kenë vdekur 50 njerëz në trenin të cilit i ishte vënë zjarri nga turma në shtetin Guxharat, të dominuar nga myslimanë, pasi hindusë dhe muslimanë radikalë ishin grindur më parë me parrula e sloganë.
Raportohet se të gjithë të vdekurit janë aktivistë hindusë ,të cilët ktheheshin nga qyteti verior Ayodhia ku ekstremistët bëjnë fushatë për ndërtimin e një tempulli në themelet e një xhamie që ishte shkatërruar para 10 vitesh nga hindusë.
XS
SM
MD
LG