Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Ivanov fillon bisedimet katërditëshe në Uashington lidhur me marrëveshjen për reduktimin e propozuar të armëve bërthamore strategjike të të dy vendeve dhe luftën kundër terrorizmit.
Sergej Ivanov takon sonte presidentin George Bush, dhe pritet të ketë takime me sekretarin e Mbrojtjes, Donald Rumsfeld, sekretarin e Shtetit ,Colin Powell dhe këshilltaren për sigurinë kombëtare, Condoleezza Rice.
Presidentët e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë kanë premtuar të reduktojnë armët strategjike bërthamore në nivelin deri 1.700-2.200 koka bërthamore sejcili, nga arsenalet prej 6-7 mijë kokash që kanë tash.
XS
SM
MD
LG