Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara ,Kofi Annan u bëri apel të drejtëpërdrejtë kryeministrit izraelit, Ariel Sharon dhe liderit palestinez, Yasser Arafat që ti nxjerrin popujt e tyre nga “cikli i tmerrshëm i dhunës”.
“Sote më shum se kurrë duhet të pranoni se siguria dhe zgjidhja politike janë të pandashme dhe njëra pa tjetrën nuk mund të egzistojë”, ka thënë Kofi Annan.
Ai tha në Këshillin e Sigurimit se sulmet e qëllimta të palestinezëve kundër civilëve izraelitë janë “moralisht gërditëse”, kurse qeverinë izraelite e kritikoi për përdorimin e armatimit të rëndë kundër civilëve palestinezë dhe i bëri thirrje të ndërpresë me okupimin ilegal të territorit palestinez .
XS
SM
MD
LG