Ndërlidhjet

UASHINGTON


Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara planifikon të bëj nesër provën e gjashtë të sistemit të tij kontrovez të mbrojtjes raketore me një raketë “sulmuese” që do të goditet mbi oqeanin Paqësor nga raketa fluturim-prerëse, pasi të ketë fluturuar 8.000 kilometra.
Tre nga pes provat e mëparëshme kanë qenë të suksesëshme.
Prova është pjesë e qëllimit të presidentit George Bush për ndërtimin e një mburoje të limituar për mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara kundër sulmeve të mundëshme raketore nga vende sikurse Korea Veriore, Irani dhe Iraku.
XS
SM
MD
LG