Ndërlidhjet

BARCELONË


Në një konferencë për shtyp në kuadër të samitit të Bashkimit Evropian, Josep Pique, ministër i jashtëm i Spanjës, që është kryesuese e Bashkimit Evropian, deklaroi se “zhvillimet lidhur me Bashkësinë ndërmjet Serbisë e Malit të Zi paraqesin një lajm jashtëzakonisht të mirë, sepse në këtë mënyrë vazhdon të mbahet uniteti i tyre, që garanton ardhmëri për Serbinë dhe Malin e Zi dhe për tërë rajonin… drejt integrimeve në strukturat evropiane”.
Është raportuar se në këtë samit të Bashkimit Evroipian në Barcelonë do të marrin pjesë edhe presidenti jugosllav, Vojisllav Koshtunica dhe ai i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.
XS
SM
MD
LG