Ndërlidhjet

HAGË


Dhunimi dhe skllavërimi i femrave do të trajtohen si krime kundër njerëzimit, tha zëdhënësi i Tribunalit të Hagës Jim Landale, pas refuzimit të ankesave të tre ish komandantëve serbë të Bosnjës.
“Ky është rasti i parë që dhunimi të definohet si krim kundër njerëzimit, prandaj paraqet një vendim mjaft të rëndësishëm”, tha Lendale.
XS
SM
MD
LG