Ndërlidhjet

TAJPEI


Presidenti i Tajvanit, Chen Shuibian, ka thënë se nuk do të pranohen parakushte për bisedimet lidhur me hapjen e një lidhje të drejtpërdrejt mes Tajvanit dhe Kinës kontinentale. Lidhja e drejtpërdrejt përfshin tregti, transport dhe shërbim postar të hapur mes dy vendeve.
Deklarata e presidentit tajvanez erdhi pas pohimeve të nënpresidentit kinez se heqja e kufizimeve mes Kinës dhe Tajvanit duhet trajtuar si çështje e brendshme.
XS
SM
MD
LG