Ndërlidhjet

JERUZALEM


Të paktën shtatë persona janë vrarë dhe mbi 80 të tjerë janë plagosur kur një bombë shpërtheu në Universitetin Hebre të Jeruzalemit gjatë vaktit të drekës.
Përgjegjësinë për sulmin e ka marrë grupimi militant islamik Hamas që e ka paraqitur aktin si shpagim ndaj vrasjes,-gjatë një sulmi raketor izraelit në fundjavë,- të 14 civilëve palestinezë.
Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme izraelite, Mark Sofer, e quajti atentatin një sulm të tmerrshëm terrorist.
‘Ky është një tjetër akt i neveritshëm i dhunës palestineze, përmasat e tmerrshme të të cilit nuk mund të përshkruhen me fjalë. Termi palestinez po bëhet gjithnjë e më tepër sinonim i fjalës terrorizëm’ – u shpreh zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme izraelite.
XS
SM
MD
LG