Ndërlidhjet

BEOGRAD


Partia e ish presidentit jugosllav të burgosur në Hagë, Sllobodan Millosheviq, do te kandidojë ate për president të Serbisë në zgjedhjet e ardhëshme, me gjithë pengesat ligjore, njoftojnë mediat shtetërore nga Beogradi.
Partia Socialiste e Serbisë, kryetar i së cilës akoma është Millosheviq, ka filluar të mbledhë nënshkrimet e nevojëshme për kandidaturën e tij.
Millosheviq gjykohet në Tribunalin e Hagës për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe për gjenocid të bëra gjatë luftrave të viteve të 1990 në Bosnjë, Kroaci dhe në Kosovë.
XS
SM
MD
LG