Ndërlidhjet

LONDËR


Politikanët irakian në egzil, në konferencën që kishin në Londër, janë dakorduar që presidenti i Irakut, Saddam Hussein dhe zyrtarët tjerë kryesorë duhet të gjykohen doemos për krime kundër popullit irakian.
Zëdhënësi i grupeve opozitare, Hamid al Bayati tha se delegatët janë dakorduar për emërat e 49 zyrtrarëve të regjimit të tashëm të Irakut që duhet të gjykohen.
Al Bayati ka thënë gjithashtu se komiteti do të shpallë amnesti të përgjithëshme dhe do të fillojë pajtimin kombëtar pas ndërrim regjimi në Irak.
XS
SM
MD
LG