Ndërlidhjet

Bush: Trupat turke të tërhiqen sa më shpejt


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush sot bëri thirrje për tërheqjen sa më të shpejtë të trupave turke nga Iraku.

"Inkursioni duhet të jetë i kufizuar dhe i përkohshëm. Me fjalë të tjera, ai nuk duhet të jetë afatgjatë. Turqit duhet të lëvizin shpejt, të arrijnë qëllimin e tyre dhe të dalin prej atje", tha presidenti Bush në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.

Komentet e tij pasuan takimet e Sekretarit të Mbrojtjes Robert Gates me zyrtarët e lartë turq në Ankara, ku në fokus të bisedimeve ishin operacionet ushtarake turke në veri të Irakut.

Gates u kërkoi autoriteteve turke t'i mbajnë operacionet "të kufizuara në kohë dhe caqet të jenë sa më të sakta".

Zyrtarët turq refuzuan të japin një datë për përfundimin e operacionit. Ministri i Mbrojtjes Vecdi Gonul tha se trupat do të tërhiqen kur të kenë kryer misionin.

Iraku i ka dënuar operacionet që filluan të enjten e kaluar.

Zyrtarët turqë kanë thanë se deri tash kanë vrarë 230 rebelë kurdë, ndërsa këta të fundit sot thanë se kanë vrarë 18 ushtarë turq.
XS
SM
MD
LG