Ndërlidhjet

Zgjerohet ora policore në Bagdad


Autoritetet në Irak e kanë vazhduar pa kufizime orën policore në Bagdad, me qëllim që t'i frenojnë përleshjet ndërmjet militantëve shiitë dhe forcave të siguirisë irakiane.

Kjo u bë pasi kleriku radikal, Moqtada al – Sadr u urdhëroi mbështetësve të tij që të mos i dorëzojnë armët, ashtu siç ka kërkuar kryeminsitri Nuri al-Maliki.

Dhuna e fundit është zgjeruar nga qyteti jugor Basra dhe ka arritur deri në lagjet e Bagdadit.
XS
SM
MD
LG