Ndërlidhjet

Sheffer: Presim anëtarë të rinjë të NATO-s


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jap De Hop Scheffer tha sot se pret që samiti i aleancës në Bukuresht t'iu dëshirojë mirëseardhje "disa vendeve të reja të Evropës Juglindore".

Presidenti Xhorxh Bush tha dje se "NATO do të bëjë hap historik me vendimin për pranimin e Kroacisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë.

Sekretari Sheffer ka deklaruar poashtu se çfarë do vendimi që të merret për Gjeorgjinë dhe Ukrainën, mesazhi është i qartë se që të dyja e kanë vendin e tyre në integrimet euro-atlantike.
XS
SM
MD
LG