Ndërlidhjet

Filloi konferenca e donatorëve për Birmaninë


Konferenca e donatorëve për të mbijetuarit e ciklonit në Birmani filloi sot në kryeqytetin e vendit, Jangun.

Rreth 50 vende dhe organizata rajonale pritet të marrin të marrin pjesë dhe të ofrojnë mbështetjen për 2.5 milionë njerëz, që u goditën nga stuhia shkatërrimtare e fillimit të majit.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon tha se shpreson që është arritur "pika e kthesës" për të mbijetuarit.

Zyrtari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Scot Marciel kërkoi që Birmania të lejojë "qasje të pakufizuar" në trevat e shkatërruara, si kusht për më shumë ndihmë amerikane.

Kombet e Bashkuara kanë kërkuar 201 milionë dollarë. Konferenca mbahet dy ditë pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban i Moon arriti të bind juntën ushtarake që të lejojë hyrjen e ndihmave në Birmani.
XS
SM
MD
LG