Ndërlidhjet

Kryeqyteti i Tibetit pret Flakën Olimpike


Kryeqyteti i Tibetit po bëhet gati të presë pishtarin Olimpik, tre muaj pasi qyteti u trondit nga protestat antiqeveritare.

Pishtari do të mbërrijë në Lhasa të shtunën, dhe gjatë ndalesës, flaka olimpike do të bashkohet me flakadanin, i cili ndaras u dërgua muajin e kaluar në Mount Everest.

Grupet aktiviste thonë se bashkimi i dy pishtarëve është përpjekje e qeverisë së Kinës për të simbolizuar kontrollin e saj mbi rajonin e Himalajeve.
XS
SM
MD
LG