Ndërlidhjet

Ekonomia botërore, e pasigurtë


Udhëheqësit e shtatë vendeve më të industrializuara të globit plus Rusinë thanë se ekonomia botërore po përballet me "pasiguri dhe rrezikun e rënies".

Rritja e çmimit të naftës dhe gazit ndikon negativisht në ekonominë botërore u tha në një deklaratë të G8-ës.

Ata bën thirrje për rritje të sasisë së naftës së prodhuar dhe kapaciteteve përpunuese për të ndikuar në çmim aktual të karburanteve.

Vendet e G8-ës i bën thirrje Kinës që të ndjekë poltikma më të lirshme financiare dhe mos ta mbajë vlerën e monedhës së vetë nën kontroll. Një hap i tillë nga Kina sipas krerëve të vendeve të G8-ës do ndihmont ene mungesën e baraspeshës në tregun aktual financiar.
XS
SM
MD
LG