Ndërlidhjet

Irak: Trupat e SHBA-ve të tërhiqen në 2010


Negociatorët irakianë propozuan vitin 2010 si afat për tërheqjen e trupave luftarake amerikane nga ky vend, thanë zyrtarët në Bagdad.

Uashingtoni dhe Bagdadi janë duke negociuar marrëveshjen e cila do të lejonte mbetjen e trupave amerikane në Irak edhe pasi u përfundon mandati, në fund të këtij viti.

Nëse arrihet marrëveshje për një orar të tillë, atëherë ai do të ishte i përafërt me orarin për tëheqje të trupave nga Iraku të propozuar nga kandidati i demokratëve për president, Barack Obama.
XS
SM
MD
LG