Ndërlidhjet

Rusi-Kinë: Përfundon shënimi i kufirit


Rusia dhe Kina përfunduan shënimin e vijës kufitare duke i dhënë fund mosmarrëveshjeve që zgjasnin prej disa dekadash.

Ceremonia u zhvillua gjatë ditës në vendin ku Rusia i ka kthyer 170 km Kinës. Rajoni përgjatë lumit Amur në vitet 1960-'70 ishte skenë e përleshjeve të armatosura.
Kufiri ruso-kinez është 4300km i gjatë.
XS
SM
MD
LG