Ndërlidhjet

Pakistan: Ndihma pas tërmetit


Operacionet e shpëtimit kanë rifilluar në jugperëndim të Pakistanit pas tërmetit të djeshëm ku u vranë mbi 200 persona.

Tërmeti, i cili shkaktoi dhe shumë të plagosur dhe shkatërroi një numër të konsiderueshëm shtëpish, ndodhi në rajonin e Beluçistanit, pranë kufirit me Afganistanin.
Sipas burimeve zyrtare mbi 15 mijë njerëz kanë mbetur pa strehë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton se ka dërguar ndihma mjekësore të mjaftueshme për 50 mijë persona. Vende si Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania kanë ofruar ndihma humanitare.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG