Ndërlidhjet

Izraeli shënon 70 vjetorin e fillimit të Holokaustit


Izraeli ka shënuar 70 vjetorin e "Netëve të kristalta" kur filloi vala e arrestimeve në fushatën e nacistëve për të asgjësuar ebreitët evropianë. Më 9 Nëntor të vitit 1939, sinagogat përgjatë Gjermanisë dhe Austrisë ishin dëmtuar, bizneset e ebreitëve ishin goditur, ndërsa mijëra burra dhe djem ebreitë ishin arrestuar dhe dërguar në kampet e përqëndrimit.
Kryeministri i Izraelit, Ehud Olmert, ka deklaruar se dita e sotme para 70 viteve ishte "pika e kthesës" drejtë asgjësimit të 6 milionë ebreitëve në Holokaust.
XS
SM
MD
LG