Ndërlidhjet

OKB: Kabuli të ndalojë dënimet me vdekje


Shefja për të drejtat e njeriut e OKB-së ka kërkuar nga qeveria afgane, që të ndalojë ekzekutimet.

Komisionerja e Lartë për të Drejtat e Njeriut Navi Pillay, përmes një deklarate ka shprehur shqetësimin për ekzekutimin e pesë të dënuarve në ditët e fundit në Afganistan.

Ajo tha se mangësitë në polici dhe gjyqësi nënkuptojnë se ka rrezik serioz të dështimit të drejtësisë.

Pillay i kërkoi presidentit Hamid Karzai që të zbatojë një moratorium për dënimin me vdekje.

XS
SM
MD
LG