Ndërlidhjet

Gjeorgjia ndërpret marrëdhëniet me Nikaraguan


Gjeorgjia ka njoftuar se i ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Nikaraguan, pasi ky vend i ka njohur rajonet separatiste Osetia Jugore dhe Abkhazia, ka njoftuar mbrëmë vonë, ministria e jashtme e Gjerogjisë.

Nikaragua është i vetmi vend në botë, pas Rusisë, që këto rajone i ka njohur si shtete të pavarura.

Rusia nuk ka pasur sukses në kërkesat e saja bërë vendeve të tjera që t'i njohin rajonet Osetia Jugore dhe Abkhazia, shpeshherë duke e përmendur Kosovën si precedent.
XS
SM
MD
LG