Ndërlidhjet

Bruksel: Takohen ministrat e Jashtëm të NATO-s


Ministrat e Jashtëm të NATO-s do të takohen sot në Bruksel. Diskutimet pritet të fokusohen në marrëdhëniet me Ukrainën dhe Gjeorgjinë.
Shtetet e Bashkuara dëshirojnë që NATO t'iu japë dy vendeve Planin e Aksionit për Anëtarësim që i hap rrugë anëtarësimit të plotë. Mirëpo kjo është kundërshtuar nga disa vende të NATO-s përfshirë Gjermaninë dhe Francës të cilat frikësohet se kjo mund t'i keqësojë raportet me Rusinë. Kjo e fundit i frikësohet afrimit të NATO-s në kufinjtë e saj.
XS
SM
MD
LG