Ndërlidhjet

Obama kërkon që Blagojevich të japë dorëheqje


Presidenti i zgjedhur amerikan, Barack Obama, kërkoi që guvernatori i Ilinoisit, Rod Blagojevich, të paraqes dorëheqje.

"Presidenti i zgjedhur pajtohet se nën rrethanat aktuale është vështrië për guvernatorin që në mënyrë efektive ta bëjë punën e vet dhe t'i shërbej popullit në Ilinois", i tha agjencisë AP, Robert Gibbs, zëdhënës i zotit Obama.

Guvernatori Blagojevich ishte arrestuar dje, i akuzuar se ka kërkuar para ose favore të tjera, për ta përdorë ndikimin e vet në emërimin e zëvendësimit për vendin e Barack Obamës në Senatin e Shteteve të Bashkuara. Ai sot është liruar nga arresti, pasi ka paguar një shumë të të hollave, por akuzat mbesin.
XS
SM
MD
LG