Ndërlidhjet

Policia italiane arrestoi 100 pjesëtarë të mafisë


Policia italiane sot e ka ndërmarrë një operacion të gjërë kundër klaneve të mafisë, duke i arrestuar afro 100 vetë.

Agjencia italiane ANSA, raporton se 1200 policë të mbështetur nga helikopterët kanë arrestuar krerët dhe pjesëtarët e klaneve të mafisë në Sicili dhe Tuscany të rajonit Palermo.

Policia thotë se ata kishin dyshime për synimet për ripërtritjen e grupit "Cosa Nostra", që është organizata kryesore e mafisë së Sicilisë. Ky grup ishte shkatërruar në vitin 2006, pas arrestimit të kreut të saj të njohur, Bernardo Provenzano.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG