Ndërlidhjet

KS: Rezolutë për asetet e naftës në Irak


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka votuar unanimisht për të vazhduar mandatin e Kombeve të Bashkuara në mbrotjen e resurseve të naftës dhe aseteve tjera në Irak në të cilat mund të kenë pretendime qeveritë e huaja, kompanitë apo edhe individët.

Një mbrojtje e tillë do të skadonte me 31 dhjetor nëse nuk do të miratohej rezoluta.

Kryeministri i Irakut, Nuri Al Maliki i tha Këshillit të Sigurimit se qeverisë së tij tanimë i duhen parat e naftës dhe kapacitetet tjera për rindërtimin e vendit.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG