Ndërlidhjet

Izraeli vazhdon ofensivën në Gaza


Izraeli ka vazhduar bombardimin e caqeve të Hamasit në Rripin e Gazës. Së paku 10 njerëz janë vrarë mëngjesin e sotëm, pasi u bombarduan ndërtesat qeveritare në Gaza. Zyrtarët spitalorë kanë thënë se numri i të vdekurve, që nga përshkallëzimi i dhunës tri ditë më parë, ka arritur në 350, ndërkaq qindra të tjerë janë plagosur.

Kombet e Bashkuara thonë se në mesin e viktimave janë së paku 62 civilë të vrarë. Dje, katër izraelitë, përfshirë një ushtarë, janë vrarë nga sulmet me raketa të Hamasit. Zyrtarët izraelitë thonë se qëllimi i ofensivës është ndalja e të gjitha sulmeve me raketa nga Gaza, që kërcënojnë qytetarët e Izraelit.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon, u bëri thirrje liderëve botërorë të ndikojnë në ndaljen e dhunës.

Aleati i Izraelit, Shtetet e Bashkuara, thanë se e kuptojnë nevojën e Izraelit për të mbrojtur veten. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit i bëri thirrje Hamasit t'i ndalë sulmet me raketa në territorin e Izraelit dhe të pajtohen me armëpushim.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG