Ndërlidhjet

Hungari: Mbahet takimi për projektin Nabuko


Javën e ardhshme në Budapest do të mbahet takimi i zyrtarëve të Bashkimi Evropian dhe i atyre nga Azia Qendrore, në të cilin do të diskutohet për gazjsjellësin e planifikuar, Nabuko.

Me këtë projekt prej 13 miliardë dollarësh, parashihet sjellja e gazit nga Azia Qendrore në Evropë, duke e anashkaluar Rusinë.

Zëdhënësja e qeverisë së Hungarisë, Bernadett Budai, tha se mospajtimet Rusi – Ukrainë lidhur me gazin rus, e kanë rifokusuar projektin Nabuko.

Ky gazsjellës do ta ulte varshmërinë e Evropës nga gaz rus.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG