Ndërlidhjet

Biden: Situata në Afganistan është përkeqësuar


Zëvendës presidenti amerikan, Joe Biden, tha se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të gatshme për më tepër viktima amerikane në Afganistan, derisa presidenti Barack Obama, po përgatitet për zgjerimin e pranisë ushtarake në këtë vend.

Në një intervistë për rrjetin televiziv amerikan CBS, zoti Biden tha se situata në Afganistan "është përkeqësuar shumë", pasi talibanët i mbajnë nën kontroll disa pjesë të rëndësishme të Afganistanit.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët, kanë dështuar të japin ndihma të rëndësishme ekonomike, politike dhe ushtarake për Afganistanin.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG