Ndërlidhjet

SHBA: Në Afganistan përmes Taxhikistanit


Shtetet e Bashkuara thanë se Taxhikistani është i gatshëm të lejojë tranzitin e pajisjeve joushtarake të vendeve të NATO-s dhe SHBA-ve për në Afganistan.

Tracey Ann Jacobson, ambasadore amerikane në Dushanbe, tha pas takimit me presidentin taxhik, Emomali Rahimov, se një delegacion amerikan së shpejti do të vizitojë Taxhikistanin për ta diskutuar çështjen.

Njoftimi pasoi vendimin e Kirgistanit për ta mbyllur bazën ajrore amerikane, e cila shërben si rrugë vitale furnizuese për në Afganistan.

Masa duhet të miratohet nga parlamenti kirgiz.
XS
SM
MD
LG