Ndërlidhjet

Sulmet talebane forcojnë vendosmërinë e SHBA-ve


Shtëpia e Bardhë tha se seria e sulmeve të talebanëve në Afganistan e ka forcuar vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara që të dilet me një politikë të drejtë për këtë vend.

Komentet u bënë pasi të paktën 26 njerëz e humbën jetën në tre sulme vetëvrasëse dhe shkëmbim zjarresh në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul.

Ministri i Brendshëm, Hanif Atmar u tha gazetarëve se pothuajse sulmet simultane në zyrat e qeverisë u kryen nga ata, të cilët ai i përshkroi si armiq të Afganistanit.

Sot në Kabul qëndron emisari i posaçëm amerikan për Afganistanin dhe Pakistanin, Richard Holbrooke.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG