Ndërlidhjet

Vritet një lider i Al Kaidës në Algjer


Forcat algjeriane të sigurisë kanë vrarë një anëtarë të shquar të degës së Al Kaidës në veri të Afrikës, pas njoftimeve që kishin marrë për vendndodhjen e tij, kanë bërë të ditur mediat algjeriane.
Murad Buzid (65), i njohur si Ami Slimane, ka qenë personalitet i njohur i ngarkuar për rekrutimin dhe motivimimin luftëtarëve të rinj të Al Kaidës, shkruan gazeta Enahar.
Buzid ishte fshehur në qytetin Isers, rreth 55 kilometara larg kryeqytetit agjerian, ndërsa është identifikuar nga banorët lokalë.
XS
SM
MD
LG