Ndërlidhjet

Kabul: Ushtria e SHBA-ve konfirmoi vrasjen e civilëve


Ushtria e Shteteve të Bashkuara sot ka konfirmuar se nga sulmet ajrore të së martës në provincën Herat të Afganistanit, janë vrarë 13 civilë afganë dhe vetëm 3 militantë.

Ky njoftim, që përfshinë edhe ngushëllime për familjarët e të vrarëve, u bë tri ditë pasi një gjeneral amerikan shkoi në vendin e incidentit për të zhvilluar hetime.

Fillimisht, ushtria amerikane pat thënë se janë vrarë 15 militantë nga këto sulme ajrore, por zyrtarë afganë thonin se janë vrarë edhe civilë.
XS
SM
MD
LG